04-01-2009r. KONCERT BOŻONARODZENIOWY W PSTRĄGOWEJ

4 stycznia 2009 roku w Kościele Parafialnym w Pstrągowej pw. Św. Józefa Robotnika odbył się Koncert Bożonarodzeniowy „Bóg się rodzi”, którego organizatorem był chór Cantamus, na czele z dyrygentem – p. P. Łąckim oraz Ośrodek Kultury w Czudcu.
Swoją obecnością zaszczycili nas: J. E. Ks. Biskup K. Górny wraz ze swym sekretarzem ks. M. Czeluśniakiem, ks. A. Kocoł – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Czudcu, Starosta Powiatu Strzyżowskiego – p. R. Godek, Wójt Gminy Czudec – p .S. Gierlak z Małżonką, Członek Zarządu Powiatu – p. M. Złotek z Małżonką, dyr. GOK –u w Czudcu – p. Lucyna Janaś, dyr. Zespołu Szkół w Pstrągowej – p. N. Kula z Małżonkiem oraz dyr. Szk. Podst. nr 2 w Pstrągowej – p. T. Dyrkacz. Wśród słuchaczy nie zabrakło oczywiście pstrągowskich parafian.
W wyjątkowej, świątecznej scenerii – obok żłóbka, w blasku choinkowych świateł płynęła radość bożonarodzeniowa z polskiej kolędy. Wykonawcami kolęd i pastorałek byli: Chór Benedictus z Czudca pod dyr. Szymona Steca, Chór Cantamus z Pstrągowej pod dyr. Pawła Łąckiego i Chór Zespołu Szkół w Pstrągowej pod dyr. Sz. Steca. W repertuarze koncertu znalazły się także utwory największego organisty wszechczasów – J. S. Bacha oraz F. Haendla i A. Barie na organy w wykonaniu Przemysława Lisa.
W programie nie zabrakło też takich utworów jak: Ave Maria, Siciliana. Te i inne przepiękne motywy muzyki klasycznej zaprezentował duet: Agnieszka Bator – skrzypce i Przemysław Lis – organy.
Podczas koncertu recytowane były wiersze, które podkreślały magię Świąt Bożego Narodzenia i przypominały, że jest to czas wielkiej miłości i pokoju. W finale koncertu sopranistka p. Maria Mańko wyśpiewała przepięknie hymn Adeste Fideles z towarzyszeniem organów i połączonych chórów z Czudca i Pstrągowej. Ciepłe życzenia i błogosławieństwo, skierowane przez Ks. Biskupa do zgromadzonych, zakończyły ten niezwykły wieczór.
Koncert prowadził instruktor GOK-u w Czudcu – p. Janusz Dobek.
Patronat nad koncertem objęli Starosta Powiatu Strzyżowskiego i Wójt Gminy Czudec.

(P. Lis ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie w Rzeszowie; obecnie studiuje grę organową w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako wykonawca występował za granicą m.in. w Niemczech, Austrii, Słowacji oraz w kraju – w Krakowie, Starej Wsi, Rzeszowie, Strzyżowie, Czudcu, Lutoryżu ; jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertowego Letnie Wieczory Organowe im. Prof. Klemensa Gudela w Lutoryżu; publikuje artykuły naukowe z dziedziny muzyki organowej w krakowskim czasopiśmie muzycznym „Vox Humana”.

Agnieszka Bator ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną nr 2 w Rzeszowie; obecnie jest uczennicą 4 klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rzeszowie; uczestniczyła w wielu konkursach i przesłuchaniach muzycznych, m.in. w Jarosławiu, Dębicy; brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Muzycznych w Łańcucie.) zobacz zdjęcia »