13-09-2007r. Nadanie Imienia Publicznemu Gimnazjum w Pstrągowej

13 września Pstrągowa przeżywała niecodzienną uroczystość.Tego dnia Publiczne Gimnazjum w Pstrągowej otrzymało Imię płk. Kazimierza Iranka-Osmeckiego. Mając na względzie dzieło naszych przodków, a przede wszystkim kultywowanie ich pamięci, jedną z bardzo ważnych form tych działań był wybór jako patrona naszej szkoły płk. Kazimierza Iranka-Osmeckiego trwale wpisanego w naszą miejscowość. Dlatego konsekwencją tych działań jest nadanie Jego imienia naszemu gimnazjum.

Dzień ten był uwieńczeniem wielomiesięcznych starań o wybór patrona dla naszej szkoły. Społeczność szkolna pod przewodnictwem Dyrekcji Pani Nataszy Kuli, zadecydowała, że zostanie nim płk. Kazimierz Iranek-Osmecki.

Uroczystość tego dnia rozpoczęła się od przemarszu uczniów, nauczycieli oraz pocztów sztandarowych do parafialnego kościoła , by uczestniczyć we Mszy św. celebrowanej przez zaproszonego na tę okazję Jego Ekscelelencję Księdza Biskupa Kazimierza Górnego, który również wygłosił słowo Boże. Mszę św. koncelebrowali zaproszeni kapłani dekanatu Czudec, a także księża rodacy wywodzący się z tutejszej parafii. Podczas Mszy św. został poświęcony sztandar szkoły, natomiast po zakończeniu liturgii odbyło się poświęcenie i odsłonięcie epitafium płk.Kazimierza Iranka-Osmeckiego na frontonie świątyni, którego inicjatorami byli Członkowie Towarzystwa Rozwoju Oświaty w Pstrągowej Bogumiła Świderska i Małgorzata Rauch, zaś fundatorami Sławomir Stec i Stanisław Gątarski.
Oficjalna część uroczystości odbyła się w plenerze przed budynkiem szkoły w towarzystwie wielu dostojnych gości, przedstawicieli Kościoła, syna patrona szkoły Pana Jerzego Iranka-Osmeckiego, dyrektorów szkół, żołnierzy Armii Krajowej,licznych przedstawicieli innych instytucji przeżyliśmy wspaniały dzień. Obecna była wojskowa asysta honorowa-Kompania 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a także orkiestra wojskowa.

Został odegrany Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego nastąpiło podniesienie flagi RP.Odbył się również Apel Poległych i zostały oddane salwy honorowe ku pamięci mieszkańców naszego regionu poległych w walkach o niepodległość naszej Ojczyzny. Następnie Ksiądz Biskup Kazimierz Górny dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy na budynku szkoły poświęconej patronowi, natomiast odsłonięcia tablicy dokonał Pan Jerzy Iranek-Osmecki w towarzystwie Wicewojewody Podkarpackiego Pana Dariusza Iwaneczko, Wicekuratora Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Pana Jerzego Cyprysia i Wójta Gminy Czudec Pana Stanisława Gierlaka. Ksiądz Biskup Kazimierz Górny w towarzystwie licznego gremium dokonał wyróżnienia i odznaczenia ” Medalem zasługi”z okazji XV -lecia istnienia diecezji rzeszowskiej, przedstawicieli Rady Parafialnej naszej parafii; Pana Sławomira Steca, Eugeniusza Ziemińskiego i Józefa Kidackiego.Wyróżnieni otrzymali również pamiątkowe dyplomy jako podziękowanie za pracę i poświęcenie na rzecz naszej parafii.

Uwieńczeniem uroczystego dnia były liczne przemówienia, gratulacje, podziękowania i program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży naszego gimnazjum, którego scenariusz opracowała i przygotowała Pani mgr. Barbara Pilarz polonistka naszej szkoły.

Wrażeniom tego dnia nie było końca i trudno je opisać słowami, jak również nie oddadzą tego liczne fotografie. Pozostaną jednak w pamięci wszystkich uczestników,zaproszonych gości, mieszkańców, rodziców, dzieci i młodzieży. Uroczysty i dostojny przebieg tego dnia, wśród uczniów, rodziców i dorosłych, świadczą o tym, że bliskie naszemu sercu są wartości; „Bóg,Honor,Ojczyzna”. zobacz galerię »