III Koncert Bożonarodzeniowy „Bóg się rodzi”
2 stycznia 2011 r. o godz. 1600w Kościele Parafialnym w Pstrągowej odbył się III Koncert Bożonarodzeniowy „Bóg się rodzi”, którego organizatorem byli: chór parafialny „Cantamus”, na czele z dyrygentem Pawłem Łąckim oraz Parafia Pstrągowa. Patronat honorowy nad koncertem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, Mirosław Karapyta. TVP Rzeszów i Katolickie Radio Via objęły koncert patronatem medialnym.
Swoją obecnością koncert zaszczycili: ks. Wiesław Matyskiewicz, sekretarz Jego Ekscelencji ks. Kazimierza Górnego – Biskupa Rzeszowskiego, Zdzisław Pupa, Senator RP, Stanisław Gierlak – Wójt Gminy Czudec, Marian Złotek, Radny Powiatu w Strzyżowie, Mariusz Kawa – Radny Sejmiku Rzeszowskiego oraz Barbara i Sławomir Stec i Marta i Stanisław Gątarscy – właściciele Siedliska Janczar, głównego sponsora koncertu. W koncercie bardzo licznie uczestniczyli parafianie pstrągowscy a także goście.
W zapadającym zmroku, w mroźnej, zimowej scenerii, przy Stajence Betlejemskiej rozświetlonej ciepłym światłem i w blasku choinkowych świateł zabrzmiała majestatycznie kolęda „Bóg się rodzi”, którą na organach zagrał Paweł Łącki a zaśpiewali wspólnie uczestnicy koncertu. Następnie wszystkich zebranych powitał ks. proboszcz Ryszard Ozga a potem przekazał głos księdzu Wiesławowi Matyskiewiczowi. On również powitał wszystkich uczestników koncertu. Ksiądz biskup Kazimierz prosił go by przekazał zebranym, że ten koncert wpisuje się w XIX wieczną tradycję kolędowania na obczyźnie z tęsknoty za ojczyną. Kiedy my dziś kolędujemy w innych warunkach, również chcemy w ten sposób powiedzieć o miłości, którą mamy do naszej ojczyzny. Bo w kolędach jest zawarta miłość do naszej ojczyzny a jednocześnie miłość do tego, który przyszedł aby nas zbawić. Bóg się narodził dla każdego z nas i dla całego świata. Mówiąc o Bożym Narodzeniu w tych pięknych kolędach, wychwalamy tego, który przyszedł, mówimy o tym co jest najważniejsze: bo oto Bóg przeszedł na ziemię. Dajemy temu świadectwo śpiewając kolędy.
Jako pierwsi wystąpili Kameraliści Rzeszowscy. Kwintet smyczkowy Kameraliści Rzeszowscy działający w ramach stowarzyszenia „Musicus” tworzą koncertmistrzowie i soliści orkiestry Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie: skrzypkowie: Robert Naściszewski i Orest Telwach, altowiolistka Izabela Tobiasz, wiolonczelistka Anna Naściszewska i kontrabasista Sławomir Ujek. Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu i swojej mobilności postrzegani są w naszym regionie jako elitarny zespół kameralny. Kameraliści Rzeszowscy wykonali „Eine kleine Nachtmusik” W.A. Mozarta, cz. 1 Allegro. Następnie wystąpiły połączone chóry: „Deo Gloria” z Boguchwały i „Gaudium” z Mogielnicy pod dyrekcją Mieczysława Białego. Chór „Deo Gloria” z Boguchwały istnieje już ponad 60 lat. Występuje dla uczczenia świąt państwowych z repertuarem pieśni patriotycznych oraz z pieśniami sakralnymi podczas uroczystości kościelnych na terenie gminy, województwa i kraju. Obecny skład chóru reprezentuje już trzecie pokolenie. Chóry wykonały dwie kolędy: „Serca ludzkie” i „O Gwiazdo Betlejemska”.
Potem Kameraliści Rzeszowscy wykonali „Eine kleine Nachtmusik” W.A. Mozarta, cz. 3 i 4. Dalej chóry „Deo Gloria” z Boguchwały i „Gaudium” z Mogielnicy zaśpiewały „Witaj gwiazdko złota”, „Zaśnij już”, „Noc cicha w śnie” i „Już gwiazdki promyk”. Chór „Gaudium” z Mogielnicy istnieje od 1997 r. kiedy to po raz pierwszy wystąpił w kościele w Niedzielę Wielkanocną. Chór dwukrotnie uczestniczył w nagraniu dla telewizji Rzeszów. Dużym sukcesem było zdobycie dwu brązowych medali na międzynarodowym festiwalu chórów w Ołomuńcu w Czechach. Nagrody te chór wyśpiewał razem z chórem „Deo Gloria”.
Następnie Kameraliści Rzeszowscy zagrali koncert f-moll „Zima” z cyklu „Cztery pory roku” cz. 2 „Largo” A. Vivaldiego. Dalej chóry Deo Gloria” z Boguchwały i „Gaudium” z Mogielnicy zaśpiewały „Gdy śliczna Panna”, „Kołysanka Marii Panny”, „Święta Panienka”, „Pasterze mili” i „Gdy się Chrystus rodzi”.
Z kolei Kameraliści Rzeszowscy wykonali najbardziej znany concerto grosso Arcangelo Corellego czyli Koncert No. 8 g-moll, zwany „Koncertem na Boże Narodzenie”. Po nich wystąpiły połączone chóry: Chór Męski z Bratkowic oraz Chór Mieszany „Cantamus” z Pstrągowej. Chórami dyrygował Paweł Łącki. Męski Chór Parafialny w Bratkowicach powstał jesienią 1995 r. Jego założycielem był ówczesny wikariusz parafii ks. mgr Krzysztof Gac, który zarazem pełnił funkcję dyrygenta chóru. Po odejściu z parafii ks. Gaca obowiązki te przejął i pełni do dzisiaj bratkowicki organista pan Józef Pepera. Obecnie skład chóru stanowi 17 osób. Połączone chóry wykonały kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Zaśnij dziecino” i „Dziecino słodka”. Przy kolędach „Przybieżeli do Betlejem” i „Dziecino słodka” towarzyszyli chórzystom Kameraliści Rzeszowscy.
Następnie Kameraliści Rzeszowscy wykonali „Arię na strunie G” z suity orkiestrowej D-dur J.S. Bacha. Z kolei połączone chóry z Bratkowic i Pstrągowej zaśpiewały: „Oj maluśki, maluśki” – solo Magdalena Czarnik, „Gore gwiazdka” i „Z Narodzenia Pana”. Chór parafialny „Cantamus” powstał w czerwcu 2006 roku. Chór został powołany do oprawy wokalnej niedzielnych Eucharystii i ważniejszych uroczystości parafialnych oraz dla nadania liturgii okazałości i uroczystego charakteru. Oprócz śpiewu w parafii, chór występował także w wielu przeglądach, a w sierpniu 2010 r. otrzymał nagrodę w kategorii „Kultura, Sztuka, Oświata, Ochrona Dziedzictwa Narodowego” za promocję regionu oraz zaangażowanie w kultywowanie rodzimych muzycznych tradycji.
Dalej Kameraliści Rzeszowscy wykonali uwerturę do operetki „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa.
W finale wszystkie cztery połączone chóry z towarzyszeniem Kameralistów Rzeszowskich wykonały kolędy: „Dzieciątko się narodziło”, „Tryumfy” i hymn bożonarodzeniowy „Adeste Fideles”, gdzie solo zaśpiewała Aleksandra Pilarz. Wszyscy wykonawcy otrzymali gromkie brawa. Cały koncert był przeplatany poezją o Bożym Narodzeniu, której wyboru dokonała pani Barbara Pilarz a recytowały: Klaudia Szeliga, Karina Puczkowska, Joanna Stanek i Marcelina Czarnik. Prowadzący koncert, pan Janusz Dobek, instruktor GOK-u w Czudcu, podziękował wszystkim wykonawcom, którzy jeszcze raz zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Szczególne podziękowania należały się sponsorom: Siedlisku Janczar, Wójtowi Gminy Czudec, Staroście Strzyżowskiemu, Bankowi Spółdzielczemu w Strzyżowie, Omega Czudec Firmie Wielobranżowej i Kołu Gospodyń z Pstrągowej. Osobne podziękowania należały się panu Marianowi Złotkowi, radnemu powiatu strzyżowskiego, który bardzo zaangażował się w pomoc przy organizacji koncertu a także panu Pawłowi Łąckiem, organiście i dyrygentowi, jak również pomysłodawcy koncertu, dzięki któremu koncert mógł się odbyć. Do uczestników koncertu zwrócił się pan Marian Złotek, dla którego wysłuchanie tego koncertu było niezwykłą przyjemnością. Sam koncert uznał za wspaniałą promocję naszej miejscowości. Podkreślił, że w obecnym czasie to właśnie chóry są głównymi nośnikami kultury nie tylko chrześcijańskiej ale także patriotycznej. Pogratulował również Pawłowi Łąckiemu i uznał, że to jego wielki dzień.
Koncert zakończyło wspólne pokłonienie się wszystkich Najświętszemu Sakramentowi.
Zapraszamy do obejrzenia FOTO GALERII >>
Urszula Tobiasz