Adoracja Krzyża w domu

Dziś Wielki Piątek inny niż wszystkie poprzednie – adorujmy krzyż w naszych domach

Krzyż jest znakiem męki Chrystusa, jego miłości do każdego człowieka oraz zwycięstwa nad cierpieniem i śmiercią. W Wielki Piątek umieśćmy krzyż w centralnym miejscu naszych domów tak, by był on dla wszystkich widoczny i adorujmy go trwając na modlitwie. Zapalmy przy krzyżu świecę. Przez cały dzień możemy zatrzymywać się przy tym krzyżu. Pomyślmy w tym czasie o naszym życiowym krzyżu i prośmy Boga, by nas wspomagał.

Katolicy są zobowiązani w Wielki Piątek do przestrzegania postu ścisłego, czyli do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (osoby od 14. roku życia) i spożycia dwóch lekkich posiłków i jednego do syta (osoby między 18. a 60. rokiem życia). Nie dotyczy to osób chorych.
W poście wielkopiątkowym nie chodzi wyłącznie o samo powstrzymywanie się od jedzenia, ma on o wiele głębszy wymiar, który kieruje naszą uwagę na mękę Jezusa, wzywa do kontemplacji i modlitwy.

W tym roku możemy ofiarować nasz post w intencji ustania pandemii i jak najszybszej możliwości uczestnictwa w liturgii w kościołach. Szczególnie módlmy się za wszystkich chorych, cierpiących i zmarłych w wyniku zakażenia koronawirusem. Wielu z nas zadaje sobie pytanie o przyczyny i sens obecnej sytuacji. Odpowiedzią jest krzyż Chrystusa, spójrzmy na niego z wiarą i nadzieją, gdyż śmierć oraz cierpienie nie jest ostatnim słowem Boga, ponieważ na końcu jest zwycięstwo i radość zmartwychwstania.

Tegoroczny Wielki Piątek jest inny od wszystkich poprzednich, ponieważ nie możemy uczestniczyć
w Liturgiach Męki Pańskiej sprawowanych w kościołach, przyjąć Komunii Świętej i uroczyście adorować krzyża
w świątyniach. Nie oznacza to, że jesteśmy odłączeni od wspólnoty Kościoła, który przychodzi do naszych domów. Łączmy się ze wspólnotą Kościoła w wielkopiątkowych liturgiach poprzez transmisje z polskich kościołów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.