Dożynki Gminy Czudec 2012

Jak co roku 15 sierpnia obchodziliśmy Dożynki Gminne. Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W tym roku gospodarzem dożynek była Pstrągowa. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą o godz. 1400 w naszym kościele parafialnym. Po niej wszystkie pstrągowskie grupy wieńcowe przeszły na stadion przy Zespole Szkół w Pstrągowej, gdzie rozpoczęło się Święto Plonów. Grupy wieńcowe, które przyjechały z całej gminy, dokonały rejestracji i otrzymały numery. Najpierw wszystkich zebranych przywitał Wójt Gminy Czudec, pan Stanisław Gierlak. Potem głos zabrał proboszcz parafii Czudec, ks. Antoni Kocoł a następnie proboszcz parafii Pstrągowa, ks. Ryszard Ozga. Dalej nastąpiła prezentacja wieńców żniwnych:

 1. Wieniec Koła Emerytów i Rencistów z Czudca
 2. Wieniec Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowej Wsi
 3. Wieniec grupy wieńcowej z Babicy
 4. Wieniec dziecięcej grupy wieńcowej z Wyżnego
 5. Wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Zaborowa
 6. Wieniec grupy wieńcowej z Wyżnego
 7. Wieniec dzieci I-wszo komunijnych z Czudca
 8. Wieniec grupy wieńcowej z ul. Strumykowej z Czudca
 9. Wieniec grupy wieńcowej z Pstrągowej – Granice
 10. Wieniec grupy wieńcowej z Pstrągowej – Strachociny
 11. Wieniec Koła Gospodyń z Pstrągowej
 12. Wieniec grupy wieńcowej z Pstrągowej – Środek
 13. Wieniec dziecięcej grupy wieńcowej z Pstrągowej – Dolnej
 14. Wieniec Siedliska „Janczar” z Pstrągowej
 15. Wieniec OSP Pstrągowa Dolna (grupa młodzieżowa)
 16. Wieniec OSP Pstrągowa Dolna
 17. Wieniec DPS Pstrągowa Wola
 18. Wieniec OSP Pstrągowa Wola

Każda grupa wieńcowa opisała z jakich materiałów zrobiła swój wieniec i co przedstawia, a następnie wręczyła Wójtowi bochen chleba. Po prezentacji wieńców, Wójt symbolicznie rozkroił jeden z bochenków chleba, a następnie wszyscy zostali poczęstowani pokrojonym chlebem. Dalej wystąpił zespół ludowy z Wyżnego a potem przedstawiciele wszystkich grup wieńcowych zostali poproszeni na scenę i otrzymali podziękowania. Potem rozpoczęła się część artystyczna i wystąpili kolejno:

 • Zespół Pieśni i Tańca „Rochy” z Sędziszowa Małopolskiego,
 • Zespół „Młody Duch i przyjaciele”,
 • Zespół „Karczmarze NaNowo”.

Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Bracia GP”. Ponadto dla uczestników dożynek przygotowano:

 • Stoisko z pokazem garncarstwa
 • Stoisko z wikliną
 • Stoiska rekreacyjne dla dzieci
 • Stoisko promocyjne piekarni GS Czudec.

Urszula Tobiasz

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.