03-01-2010r. II Koncert Bożonarodzeniowy „Bóg się rodzi”

„I my Dzieciątku dziś hołd oddajmy
Polską kolędę Mu zaśpiewajmy.
Niech śpiew przy żłóbku i w dzień i w nocy
Mocą, radością serca jednoczy”

3 stycznia 2010 r. o godz. 1600 w Kościele Parafialnym pw. Św. Józefa Robotnika w Pstrągowej odbył się II Koncert Bożonarodzeniowy „Bóg się rodzi”, którego organizatorem byli: chór parafialny „Cantamus”, na czele z dyrygentem Pawłem Łąckim i Parafia Pstrągowa. Patronat honorowy nad koncertem objął starosta strzyżowski Robert Godek. Polskie Radio Rzeszów i Katolickie Radio Via objęły koncert patronatem medialnym.

Swoją obecnością koncert zaszczycili: ks. infułat Stanisław Mac – proboszcz Katedry Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie, ks. Kustosz Antoni Kocoł – proboszcz parafii p.w. Świętej Trójcy w Czudcu, ks. Michał Rurak, pan Robert Godek – starosta strzyżowski z małżonką, pan Stanisław Gierlak – Wójt Gminy Czudec oraz Barbara i Sławomir Stec i Marta i Stanisław Gątarscy – właściciele Siedliska Janczar, głównego sponsora koncertu. Oczywiście w koncercie bardzo licznie uczestniczyli parafianie pstrągowscy a także goście.

Wszystkim udzieliła się wyjątkowa atmosfera tego popołudnia. W zapadającym zmroku, w zimowej scenerii, przy żłóbku i w blasku choinkowych świateł zabrzmiała dostojnie kolęda „Bóg się rodzi” w wykonaniu chóru „Pueri Cantores Resovienses”. Następnie wszystkich zebranych powitał ks. proboszcz Ryszard Ozga i życzył niezapomnianych wrażeń.

Pierwszą część koncertu rozpoczął Przemysław Lis majestatycznym utworem „Marsz Gotycki” Gaetano Foschini. Przemysław Lis naukę gry na organach rozpoczął w Rzeszowie pod kierunkiem prof. Klemensa Gudela, a obecnie edukację w tym zakresie kontynuuje w Krakowie w klasie organów prof. Cypriana Jagiełło i w klasie fortepianu prof. Marty Machury-Czarakcziewy. Jako wykonawca występował za granicą m.in. w Niemczech, Austrii, Słowacji oraz w kraju – w Krakowie, Starej Wsi, Rzeszowie, Strzyżowie, Czudcu, Lutoryżu, jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertowego „Letnie Wieczory Organowe im. Prof. Klemensa Gudela” w Lutoryżu; publikuje artykuły naukowe z dziedziny muzyki organowej w krakowskim czasopiśmie muzycznym „Vox Humana”. Gaetano Foschini to jeden z przedstawicieli włoskiej szkoły organowej epoki późnego romantyzmu. Następnie wystąpił chór katedralny chłopięco-męski „Pueri Cantores Resovienses” pod dyrekcją Urszuli Jeczeń-Biskupskiej. Chór ten został założony w 1985 roku przez Urszulę Jeczeń-Biskupską. Początkowo nazywał się Rzeszowskim Chórem Chłopięco – Męskim i działał przy kościele Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie. Chór, poza uczestniczeniem w liturgii bierze także udział we wszystkich ważnych uroczystościach w Rzeszowie. Zespół reprezentuje miasto i region na koncertach i festiwalach o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, zdobywając często najwyższe nagrody i wyróżnienia. Od 1993 r. zespół stał się członkiem polskiej i światowej Federacji Chórów „Pueri Cantores”. W repertuarze chóru znajduje się nie tylko muzyka sakralna, ale także ludowe przyśpiewki i przeboje muzyki rozrywkowej. Chórem kieruje Urszula Jeczeń-Biskupska, która po zakończeniu studiów na Akademii Muzycznej w Warszawie podjęła pracę w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, gdzie prowadziła seminaria dla dyrygentów chórów szkolnych i zespołów amatorskich. W 2004 roku, wraz z dyrektorką Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Martą Wierzbieniec zainicjowała I Międzynarodowy Festiwal Chórów Młodzieżowych w Rzeszowie.

Na instrumentach klawiszowych chórowi towarzyszyła Joanna Tomecka. Chór wykonał utwory: „Magnum Nomen”, „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „We wish You a Merry Christmas”, „Oj maluśki, maluśki”, „Wesołą nowinę”, „Tu scendi dalle stelle”, „Święta Panienka”, „Jesus Child”, „Lulajże Jezuniu”.

Następnie Przemysław Lis wykonał „Cantilene Religieuse” Francois C.T. Dubois. Utwór ten doskonale koresponduje z mistyczną atmosferą świąt Bożego Narodzenia, a pochodzi ze zbioru siedmiu utworów na wielkie organy z 1900 r.

W drugiej części koncertu chór „Pueri Cantores Resovienses” wykonał utwory: „Weselte se”, „Les anges dans nos compagnes”, „Jezus malusieńki”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy śliczna Panna”, „Jingle Bells”, „Stajenka zimna”, „I pray we will all be ready”, „Panis Angelicus”.

Potem Przemysław Lis wykonał preludium chorałowe „Schmücke dich, a liebe Seele” Johanna Sebastiana Bacha, największego organisty wszechczasów. Dzieło pochodzi z okresu dojrzałej twórczości Bacha. Jest to jeden z najpiękniejszych chorałów mistrza, niezwykle nastrojowy i refleksyjny.

Dalej wystąpił chór mieszany „Cantamus” Parafii św. Józefa Robotnika w Pstrągowej pod dyrekcją Pawła Łąckiego. Chór „Cantamus” powstał w czerwcu 2006 roku. Oprócz występów w parafii, chór występował także w różnych przeglądach jak Przegląd Pieśni Maryjnych w Czudcu, Przegląd Pieśni Wielkanocnych w Gogołowie, Przegląd Kolęd w Tyczynie czy w Patriotycznych Spotkaniach Chóralnych w Strzyżowie. Chór występował również w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, w Kościele Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym Zakonu Braci Mniejszych Oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Chór wykonał dwie kolędy: „Zaśnij Dziecino” i „Tryumfy”.

Po nim wystąpił Chór Zespołu Szkół w Pstrągowej pod dyrekcją Szymona Steca. Chór powstał we wrześniu 2006 r. w ramach realizacji programu Narodowego Centrum Kultury „Śpiewająca Polska”. Obecnie liczy on 47 członków. Chór uświetnia swoim śpiewem szkolne uroczystości i akademie, a także bierze udział w licznych przeglądach m.in.: Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Czudcu – styczeń 2008 r. – I miejsce, II Przesłuchaniu Chórów Szkolnych „W drodze do Betlejem” w Rzeszowie – grudzień 2008 r. – Srebrne Pasmo, III Wojewódzkim Przeglądzie Chórów Szkolnych „Magnificat” w Rzeszowie – czerwiec 2009 r. – Srebrne Pasmo, III Przesłuchaniu Chórów Szkolnych „W drodze do Betlejem” w Rzeszowie – grudzień 2009 r. – Srebrne Pasmo. Chór wykonał kolędy: „Światło w Betlejem”, „Hej w dzień narodzenia”.

Następnie Przemysław Lis wykonał „Bolero de Concert” Louisa-Jamesa A. Lefebure-Wely’a, jednej z barwniejszych postaci Paryża XIX wieku. „Bolero de Concert” doskonale oddaje styl twórczości Wely’ego. Kompozytor dedykował ten utwór swojej uczennicy, księżniczce de Mouzilly.

W finale dwie solistki: Marta Czarnik i Aleksandra Pilarz oraz połączone chóry z towarzyszeniem organów wykonały „Adeste Fideles”. Wszyscy wykonawcy otrzymali gromkie brawa. Prowadzący koncert, pan Janusz Dobek, instruktor GOK-u w Czudcu, podziękował wszystkim, a szczególnie panu Pawłowi Łąckiem, organiście i dyrygentowi, dzięki którym koncert mógł się odbyć. Szczególne podziękowania należały się sponsorom: Siedlisku Janczar, Wójtowi Gminy Czudec, Omega Czudec Firmie Wielobranżowej oraz Krystynie i Józefowi Bożkom.

Na zakończenie do zebranych zwrócił się ks. infułat Stanisław Mac, który podziękował za wspaniałe przeżycia duchowe i artystyczne. Zwrócił uwagę, że śpiewanie kolęd to nie tylko modlitwa, ale i krzewienie polskości. Podzielił się refleksją, że piękny i wartościowy koncert wcale nie musi odbywać się w katedrze.

Koncert został zarejestrowany przez Zofię Stopińską z Polskiego Radia Rzeszów i przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie.

Urszula Tobiasz

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.