Obchody Święta Niepodległości

10 listopada 2013 r. w Pstrągowej miały miejsce Obchody Święta Niepodległości połączone z 70 rocznicą pacyfikacji wsi Pstrągowa. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. o godz. 11:00 w kościele parafialnym w Pstrągowej. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Czudec, poczet sztandarowy Zespołu Szkół w Pstrągowej, oddział ZS STRZELEC OSW w Strzyżowie z pocztem sztandarowym, władze gminne, powiatowe, rodziny pomordowanych oraz mieszkańcy Pstrągowej. W czasie mszy św. chór „Cantamus” zaśpiewał pieśni: „Pan jest mocą”, „Błogosławiony” oraz „Jezu w Hostii utajony”. Po mszy św. rozpoczęła się część artystyczna. Najpierw chór „Cantamus” zaśpiewał trzy pieśni patriotyczne: „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani” i „O mój rozmarynie”. Następnie młodzież z Zespołu Szkół w Pstrągowej przedstawiła wzruszający montaż słowno-muzyczny „Tej co nie zginęła” o patriotyzmie i ojczyźnie, przygotowany przez panią Barbarę Pilarz. Następnie chór „Cantamus” wykonał dwie pieśni: „Cześć Polskiej ziemi” i „Gaude Mater Polonia”. Dalej pan Marian Złotek wygłosił referat „Pstrągowa i Gmina Czudec w okresie okupacji”, w którym przedstawił codzienne życie w okresie okupacji, przebieg pacyfikacji Pstrągowej i nakreślił tło historyczne tego okresu. Podczas pacyfikacji Pstrągowej, przeprowadzonej przez gestapo i granatową policję 12 czerwca 1943 r. zamordowano 11 osób: Kazimierza Kozę, Matusza Kobyrę, Antoniego Tobiasz, Jana Bełcha, Ferdynanda Pytko, Stanisława Jamroga, Józefa Iskrzyckiego, Józefę Stec oraz Anielę i Jana Nogów oraz ich 18 – letnią córkę Józefę. Następnie wszyscy przeszli pod pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji i tu odbyła się dalsza część uroczystości. Przy pomniku wartę pełnili członkowie oddziału Strzelec. Najpierw odśpiewano hymn państwowy a następnie głos zabrał Przewodniczący obchodów 70 – rocznicy pacyfikacji Pan Józef Iskrzycki. Dalej odbył się Apel Poległych, który poprowadził pan Roman Głowacki. Potem ofiary uczczono minutą ciszy, chór „Cantamus” odśpiewał „Rotę” a następnie wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyły delegacje władz gminnych, powiatowych, rodzin pomordowanych i szkoły.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.