Święta Wielkanocne 2008r.

Niedziela Wielkanocna(nazywana też Wielką Niedzielą, Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego) to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów Niedzielę.

Polska tradycja
Do XVIII wieku msze rezurekcyjne odprawiane były o północy, potem świętowano rezurekcję rano (resurrectio łac. oznacza zmartwychwstanie). Zapowiadało ją uroczyste bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał.
Mszę poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Rozpoczyna się przy Grobie Pańskim, przy którym ksiądz śpiewem oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. Następnie, niosąc monstrancję z Hostią, kapłan prowadzi procesję dookoła kościoła, przy którym dawniej tradycyjnie usytuowany był cmentarz, aby również zmarłym ogłosić zmartwychwstanie. Na początku mszy wznoszony jest radosny okrzyk Alleluja ( Alleluja hebr.Chwalcie Boga). Oznaką radości są również używane w okresie wielkanocnym pozdrowienia: Chrystus zmartwychwstał z odpowiedzią: Prawdziwie zmartwychwstał.
Obecnie Wielka Niedziela rozpoczyna się wieczorną liturgią Wigilii Paschalnej, po której odprawia się procesję rezurekcyjną. W polskim zwyczaju, rano rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń życzeń dzieleniem się święconką z koszyczka. zobacz zdjęcia »

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.