Święto strażaków

4 maja przypada wspomnienie liturgiczne św. Floriana. Jak co roku z tej okazji swoje święto obchodzili pstrągowscy strażacy. 3 maja 2012 r. o godz. 1530 ksiądz proboszcz odprawił uroczystą mszę św. za strażaków żywych i zmarłych. W tej mszy św. uczestniczyli strażacy z wszystkich trzech ochotniczych straży pożarnych działających na Pstrągowej a także grupy młodzieżowe OSP. Ze sztandarami, wszyscy ubrani na galowo przeszli z remizy strażackiej w Pstrągowej Dolnej do kościoła. W czasie mszy św. strażacy wzięli czynny udział w liturgii słowa wraz z liturgiczną służbą ołtarza. Po mszy św. wszyscy strażacy również procesyjnie przeszli do remizy, gdzie odbyła się część nieoficjalna.

Święty Florian, właśc. Florian z Lauriacum (ur. 2. połowa III wieku w Ceti, zm. 304) – męczennik i święty katolicki. Urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (dawn.Ceti, Dolna Austria). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana (284-305). Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch). Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich wg reguły św. Augustyna. W roku 1184 Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa. Św. Florian jest patronem nie tylko strażaków, ale także hutników, kominiarzy, piekarzy i garncarzy. (Informacje o św. Florianie pochodzą z Wikipedi)

Urszula Tobiasz