Wszystkich Świętych

1 listopada Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. Pierwotnie święto Wszystkich Świętych obchodzono 13 maja na pamiątkę poświęcenia w tym dniu pogańskiej świątyni Panteon na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Papież Grzegorz III w 731 przeniósł tę uroczystość z 13 maja na dzień 1 listopada. Prawdopodobnie było to spowodowane trudnościami z wyżywieniem rzesz pielgrzymów przybywających do Rzymu na wiosnę. W 837 Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu i niektórych Kościołów stało się świętem Kościoła powszechnego. 1 listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy dzięki czemu wiele osób może podróżować na groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze by przyozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się za bliskich zmarłych. To święto ma religijny, katolicki charakter, ale obchodzi je także wiele osób innych wyznań czy osoby niewierzące. W naszej parafii o godzinie 14:00 na cmentarzu przed kaplicą cmentarną, została odprawiona msza św. a tuż po niej odbyła się procesja po całym cmentarzu, w czasie której odmawialiśmy Różaniec za naszych zmarłych polecanych w Wypominkach. 2 listopada czyli w Dzień Zaduszny, po sumie odbyła się procesja na cmentarz i również odmawialiśmy Różaniec za naszych zmarłych. (Informacje o Wszystkich Świętych pochodzą z Wikipedii)

Urszula Tobiasz