Koncert Kolęd „Bóg się rodzi”

15 stycznia 2012 r. o godz. 1600w Kościele Parafialnym w Pstrągowej odbył się Koncert Kolęd „Bóg się rodzi”, którego organizatorem byli: chór parafialny „Cantamus”, na czele z dyrygentem Pawłem Łąckim oraz Parafia Pstrągowa. Patronat honorowy nad koncertem objął starosta strzyżowski Robert Godek.

Swoją obecnością koncert zaszczycili: ks. kustosz Antoni Kocoł – proboszcz parafii p.w. Świętej Trójcy w Czudcu, Stanisław Gierlak – Wójt Gminy Czudec, Marian Złotek, Radny Powiatu w Strzyżowie oraz Barbara i Sławomir Stec i Marta i Stanisław Gątarscy – właściciele Siedliska Janczar, głównego sponsora koncertu. W koncercie licznie uczestniczyli parafianie pstrągowscy a także goście.

W zapadającym zmroku, w mroźnej, zimowej scenerii stworzonej przez padający śnieg, przy Stajence Betlejemskiej rozświetlonej ciepłym światłem i w blasku choinkowych świateł Koncert rozpoczął się krótką inscenizacją o zwiastowaniu wykonaną przez Madzię Stanek, Joannę Stanek i Karinę Puczkowską. Potem zabrzmiała majestatycznie kolęda „Bóg się rodzi”, którą na organach zagrał Paweł Łącki a zaśpiewali wspólnie wszyscy uczestnicy koncertu. Następnie wszystkich zebranych powitał ks. proboszcz Ryszard Ozga. Przypomniał, że wsłuchując się w treści kolęd możemy uczcić nowo narodzone Dziecię. Życzył zebranym przeżyć bogatych i głęboko duchowych.

Koncert rozpoczął chór „Benedictus” Parafii Św. Trójcy i MB Łaskawej w Czudcu pod dyrekcją Szymona Steca. Chór „Benedictus” powstał 26 listopada 2003 r. przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Czudcu. Chór kontynuuje tradycję chóru działającego przy czudeckiej parafii w latach 40-tych i 50-tych XX wieku. Pierwszym dyrygentem chóru został Andrzej Szypuła. „Benedictus” w czasie swojej działalności uświetniał śpiewem wiele uroczystości parafialnych, uczestniczył też w wielu koncertach i przeglądach. Sporym sukcesem chóru jest nagranie drugiej już płyty z kolędami. Obecnie dyrygentem chóru jest Szymon Stec. Chór „Benedictus” wykonał kolędy: „Z Narodzenia Pana”, „Kołysanka Marii Panny”, „Oj, maluśki, maluśki”, „Dziecina mała”, „Cieszmy się i pod niebiosy” i „Bracia patrzcie jeno”.

Następnie wystąpił Chór Męski Parafii Św. Jana Chrzciciela z Bratkowic pod dyrekcją Pawła Łąckiego. Męski Chór Parafialny powstał pod koniec 1995 r. Jego założycielem był ówczesny wikariusz parafii ks. mgr Krzysztof Gac, który zarazem pełnił funkcję dyrygenta chóru. Po odejściu z parafii ks. Gaca obowiązki te przejął i pełni do dzisiaj bratkowicki organista pan Józef Pepera. Obecnie skład chóru stanowi 16 osób. Chór ubogaca śpiewem nie tylko uroczystości kościelne ale również patriotyczne. Od kilku lat cyklicznie bierze udział w Koncercie Kolęd i Pastorałek na terenie gminy i po za nią. Chór wykonał kolędy: „Gwiazdko, złota promienista”, „Dlaczego dzisiaj”, „Niechaj będzie głośno wszędzie” i „Pastuszkowie hej”.

Jako ostatni zaprezentował się Chór „Cantamus” Parafii św. Józefa Robotnika w Pstrągowej pod dyrekcją Pawła Łąckiego. Chór „Cantamus” powstał w czerwcu 2006 roku. Chór został powołany do oprawy wokalnej niedzielnych Eucharystii i ważniejszych uroczystości parafialnych oraz dla nadania liturgii okazałości i uroczystego charakteru. Oprócz śpiewu w parafii, chór występuje także w różnych przeglądach pieśni religijnych i patriotycznych. W dniach 1- 4 lipca 2011 r. chór przebywał na Litwie, gdzie zaśpiewał w kościele św. Józefa w Kiejdanach, w kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego w Kownie, w kowieńskiej siedzibie Związku Polaków na Litwie oraz w Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie. Od 2009 roku chór jest organizatorem koncertów bożonarodzeniowych „Bóg się rodzi!”. Od roku 2011 swoim pięknym śpiewem chór „Cantamus” wspierają czterej panowie z Chóru Męskiego z Bratkowic. Chór wykonał kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Przystąpmy do szopy”, „W żłóbku na sianie”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Zaśnij Dziecino” i „Przybieżeli do Betlejem”.

W finale wszystkie trzy połączone chóry wykonały kolędy: „Tryumfy”, „Dzieciątko się narodziło” i hymn bożonarodzeniowy „Adeste Fideles”, gdzie solo zaśpiewała Magdalena Czarnik. Wszyscy wykonawcy otrzymali gromkie brawa. Cały koncert był przeplatany poezją o Bożym Narodzeniu, której wyboru dokonała pani Barbara Pilarz a recytowały: Marta Szczepan, Magdalena Półchłopek, Katarzyna Nieroda i Marcelina Czarnik. Prowadzący koncert, pan Janusz Dobek, instruktor GOK-u w Czudcu, podziękował wszystkim wykonawcom, którzy jeszcze raz zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Szczególne podziękowania należały się sponsorom: Siedlisku Janczar, Wójtowi Gminy Czudec, Staroście Strzyżowskiemu i Omega Czudec Firmie Wielobranżowej. Następnie głos zabrał ks. proboszcz Ryszard Ozga, który wręczył chórom Podziękowania. Występujące chóry oraz zaproszeni goście zostali poproszeni do Domu Ludowego na gorącą herbatę.

Urszula Tobiasz

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.